Bojkot kojení je situace, kdy kojenec najednou začne kojení odmítat, i když s ním doposud žádné problémy neměl. Miminko se při kojení kroutí, pláče a celkově je viditelně nespokojené. Bojkot kojení se může objevit v různém věku miminka a může být pro každou maminku velmi stresující. Příčiny bojkotu mohou být různé, stejně jako způsoby, jak bojkot kojení překonat.
Jak poznat bojkot kojení
Bojkot kojení nejčastěji poznáte podle následujících příznaků:
- Náhlé odmítání kojení: Miminko, které dosud pilo bez obtíží, náhle začne prs odmítat.
- Pláč a neklid u kojení: Miminko může být při pokusech o kojení výrazně neklidné, tedy úplný opak toho, jak tomu bylo dosud. Miminko se kroutí u kojení a může také začít plakat.
- Změny ve spánkovém a stravovacím režimu: Typickým příkladem bojkotu je, že děťátko začne spát déle než obvykle a projevuje menší zájem o jídlo.
Možné příčiny, proč se miminko kroutí při kojení
Příčin bojkotu kojení může být hned několik, od mírného diskomfortu, až po závažné zdravotní stavy. Nejčastěji se jedná o tyto:
- Nemoc nebo jiný diskomfort: Pro malá miminka je každá nepříjemná fyzická změna velmi náročná. Třeba takové nachlazení, rýma nebo ušní infekce mohou způsobit, že je pro ně kojení nepohodlné. Důvodem, proč se miminko kroutí u kojení, může tedy být zdravotní stav.
- Velké změny: Cestování, stěhování nebo jiné velké změny v rodině mohou miminko znepokojit a vést k bojkotu kojení.
- Reakce na maminčinu stravu: Některé potraviny nebo léky, které maminka konzumuje, mohou změnit chuť jejího mléka, což se může odrazit na průběhu kojení.
- Stres nebo únava maminky: Ano, i emocionální a psychický stav maminky může kojení ovlivnit. Nezapomínejte, že miminko je na vás emocionálně velmi vázané a vnímá všechny vaše pocity i změny v chování.
Jak dlouho trvá bojkot kojení
Bojkot kojení může mít různé trvání v závislosti na tom, co ho způsobilo. Zatímco přechodné problémy mohou mít krátké trvání, závažnější zdravotní stavy mohou trvat i týdny.
- Krátkodobý bojkot obvykle trvá několik dní, což může být způsobeno menšími problémy, jako je nepohodlí zapříčiněné růstem zoubků nebo dočasná změna chuti mateřského mléka.
- Střednědobý bojkot může trvat týden nebo dva, příčiny mohou být hlubší, například se může jednat o zdravotní problémy.
- Dlouhodobý bojkot může v náročnějších případech trvat i déle než dva týdny. Nejčastěji bývá spojen s vážnými zdravotními problémy nebo významným emocionálním vypětím, způsobeným například stresem v rodině.
Jak překonat bojkot kojení
- Zachovejte klid: Ač se to snadno řekne a hůře provede, zachovejte klid a buďte trpělivé. Tato situace zpravidla není nevratná a stres maminky může situaci ještě zhoršit.
- Zkuste jinou pozici: Někdy může pomoci jen zdánlivě banální změna, kterou je jiná pozice při kojení.
- Ověřte zdravotní stav dítěte: Ujistěte se, že miminko není nemocné. Pokud máte podezření na nemoc, rozhodně navštivte pediatra.
- Nabídněte prs v klidném prostředí: Zkuste kojení v tichém, klidném prostředí, bez zbytečných rozptylujících vjemů. Zkuste miminku zakrýt výhled třeba lehkou plenkou.
- Zkuste kojit, když je miminko v polospánku: Někdy miminko prs lépe přijme v polospánku nebo téměř spící. Sací reflex je silný a funguje i v takovém stavu.
- Kůže na kůži: Určitě jste již slyšely o tzv. bondingu. Jeho princip je účinný i při kojení. Tento typ kontaktu může pomoci posílit vaši vazbu s miminkem, a usnadnit mu tak překlenutí tohoto náročného období pro vás oba.
- Laktační poradkyně: Profesionální poradenství je v oblasti kojení velmi prospěšné. Proč ho tedy nevyužít i při řešení podobného problému? Bojkot kojení může být přirozenou součástí kojení a zkrátka k němu může dojít.
Závěrem
Bojkot kojení je většinou pro maminku i děťátko frustrující a náročný, ale je důležité mít na paměti, že se obvykle jedná o dočasný stav. Se správným přístupem a podporou se většina dětí brzy vrátí k bezproblémovému kojení.