Ač se nám to posledních pár dní nezdá, jaro se nám blíží čím dál více a s ním i “obávaná” změna času! Jako každý půlrok, někdo je nadšen, jiný jako mnohé maminky, co si sotva zajely nějakou rutinu mají děs v očích, neboť se bojí, že se jim pracně vypracovaná odměna, v podobě nočního spánku, mávnutím proutku rozplyne. Jiné maminky jásají, protože mají doma ranní ptáčata a díky změně času se jim právě vyrešil problém.
Nechte, ať se Vaše miminko ráno vzbudí jako normálně (což jásejte, bude nyní o hodinu později), ale pak to samé aplikujte večer. Tudíž pokud byla Vaše večerka 18:30, nyní bude 19:30. Kdy si dát pozor? Pokud vaše miminko má večerku okolo 20:00 starého času tato varianta není pro Vás!
Po 20:00 hodině děti chytají tzv. druhý dech a nejen že by mohly mít problém usínat, ale také se pak budí častěji v noci nebo se můžete potýkat s brzkým vstáváním.
Ranní vstávání postupně posuňte ještě, než dojde ke změně času. Týden dopředu posuňte miminku večerku o 10 minut dříve a to samé udělejte i s budíčkem a denními spánky. Tudíž když začnete s posunem v pondělí, tak do něděle jste “na stejném” čase zpět.
Ze soboty na neděli dochází ke změně času.
Tudíž v neděli pokud má Vaše miminko běžně:
> budíček v 6:30 (7:30 změněného), vzbuďte jej v neděli v 7:00 změněného času
> večerku v 19:00 (20:00 změněného), ukládejte jej v neděli v 19:30 změněného času.
V pondělí pak:
> budíček: 6:30 změněného času
> večerka: 19:00 změněného času
Pokud jste si vybraly variantu č.2 nebo č.3 – pohlídejte si pak bdělá okna, aby se Vám nerozhodily denní odpočinky
Večer ukládejte normálně, ráno nechejte děťátko vyspat jak chce a denní odpočinky přizpůsobte rannímu vstávání – zkrattě denní odpočinky o 1 hodinu, aby večerka byla v obvyklou dobu.
A když se Vaše maličké se změnou času na chvilku vypadne z kolejí, nevadí. Držte se své rutiny, jak jste zvyklí a hlavně buďte trpěliví. Pár dní může být večerka i budíček náročnější, ale ono si to sedne. Jak jednou miminko něco umí, jen tak to nezapomíná.