Zjistěte možné příčiny, proč se vaše miminko brání spánku a naučte se, jak tuto náročnou výzvu zvládnout. V tomto článku vám poskytneme pár typů, co dělat, když miminko nespí.
Důležitost spánku miminek
O důležitosti spánku miminek jste jistě četly a slyšely mockrát. Jeho význam pro zdravý vývoj a pohodu je vědecky podložen. Neméně důležitý je však také pro celkovou pohodu rodiny, především maminky.
Často je spánek miminka pro maminky vytouženou částí dne, kdy si mohou odpočinout a věnovat se samy sobě. Zkuste tento čas také využít samy pro sebe, nejen pro domácnosti.
Jak to ale udělat, když dítě nechce spát?
V první řadě je potřeba si říct, že je rozdíl mezi spánkem novorozenců, miminek a kojenců. Za novorozence považujeme děťátko do věku 6 týdnů. První největší změna ve spánkovém cyklu přichází okolo 3.-4. měsíce věku, spolu se spánkovou regresí.
Tip: O spánkové regresi a jak na spánek v období mezi 3.-5. měsícem, vám poradíme v naší příručce.
Spánek novorozenců
Není nic zvláštního na tom, když novorozenec nespí v noci, protože zatím nedokáže odlišovat den a noc. Je proto nutné miminko dostatečně vystavovat dennímu světlu, aby umělo rozlišovat den a noc.
Jeho spánkový cyklus je nezralý a musí se vše nejprve naučit, a to chce notnou dávku trpělivosti celé rodiny. Okolo 3.-4. měsíce už můžete pozorovat zlepšení a ustálení, spánek se přesouvá více do noci a dostává jistou pravidelnost.
Nejčastější příčiny, proč nespí novorozenec
- Hlad – kojení je samostatným a velkým tématem. Pokud byste v tomto směru neměly jasno, mrkněte na náš dřívější článek o kojení, ve kterém se tomuto tématu podrobně věnujeme. Je naprosto normální, že v prvních dnech a měsících miminko vyžaduje časté kojení ve dne i v noci. Jeho žaludek je tak malý (po narození má velikost lískového oříšku), že se rychle vyprázdní.
- Nepohodlí – mokrá plenka nemusí být jediným nepříjemným důvodem. Bolest bříška, příliš teplé oblečení, hluk či světlo. To vše může miminko rušit v klidném spánku. Zkuste se na celkové spánkové prostředí zaměřit a zjistit, zda problém, proč novorozenec nespí, není snadno řešitelný.
- Potřeba kontaktu – možná jste překvapeny (stejně jako my), že miminko zkrátka nepoložíte a ono nespinká. Je to naprosto normální. Neexistují jen miminka, která spí kdykoli a kdekoli, ale je velká část novorozenců, kteří sami spinkat odmítají. Chtějí spinkat v blízkosti maminky, nejlépe v přímém kontaktu.
První tip, když miminko v noci nespí
Společný spánek některým miminkům může pomoci ke klidnějšímu spánku. Blízký kontakt s maminkou, v jejímž lůně trávilo tolik času, je naprosto přirozený a důležitý pro pocit bezpečí. Pro vás bude tato volba také příjemná, protože se vyhnete nekonečnému nočnímu vstávání. Vždy však dbejte bezpečnosti, která je v tomto případě na prvním místě.
Proč nespí větší miminko
- Růst zoubků – velice bolestivá a celkově nepříjemná záležitost, která miminko hodně rozladí a nedovolí mu často v noci spinkat. Všeobecně se uvádí, že zuby začínají růst v šestém měsíci. První zoubek však může začít zlobit již ve třech měsících, kdy ještě nedojde k jeho proříznutí, ale může začít bolet.
- Kolika, nadýmání – tento problém samozřejmě může potrápit i novorozence, ale častěji se s ní setkáváme až po šestinedělí. Většinou přichází v podobný čas. Jsou ale i maminky, které uvádějí, že jejich miminko začíná plakat na minutu přesně. Bolesti, a tedy pláč, mohou trvat v horších případech i několik hodin. Chce to se obrnit opravdu velkou dávku trpělivosti.
Tipy, jak na koliku:
Vyzkoušejte nošení na tygřík a masáže bříška. Skvělé účinky má také vaničkování. To můžete zkusit samy doma nebo využít široké nabídky různých dětských center. Po poradě s pediatrem můžete využít volně dostupné přípravky z lékárny. Nevěšte hlavu, s bolestmi bříška se u miminka setká většina maminek, protože se nám rodí s nezralým zažívacím systémem. Se čtvrtým měsícem tyto problémy většinou odezní.
- Přílišná stimulace – pro miminko je vše nové, zajímavé a také náročné na zpracování. Je tedy dobré vyvážit množství podnětů přes den večerním zklidněním, pro snadnější přechod ke spánku. Nicméně větší změny, především ve svých motorických dovednostech, dítě zpracovává hlavně v noci.
- Motorický vývoj – velmi častý důvod, proč kojenec nechce spát. Každá nová schopnost vyžaduje trénink a ano, miminka trénují hlavně v noci. Proto musíme často v noci vstát a pomoci jim dostat se zpět z bříška na záda, nebo později ze stoje zpět dolů.
- Nesprávná rutina – pokud se ke všemu přidá ještě chybějící konzistentnost v rutině, máte zaděláno na problémy s nočním spánkem. Miminku pravidelnost (a tedy předvídatelnost) pomáhá se naladit ke spánku. Přečtěte si více o tom, jakou můžete zavést rutinu.
- Příliš denního spánku – chybné rozložení denního spánku způsobí, že miminko v noci nechce spát. Proč? Protože přes den spalo příliš. Některé děti potřebují, abychom jim pomohli a hlídali, kolik spánku si přes den dopřávají. Obzvlášť při přechodu na méně denních odpočinků je potřeba naše asistence.
- Separační úzkost – může se objevit u kojenců typicky ve věku 8-9 měsíců (i dříve). Projevuje se nejen častým nočním buzením, vyžadováním neustálého kontaktu s maminkou, ale i hysterickým pláčem. Pláčem, který nastává ve chvíli, kdy se maminka (nebo jiná blízká osoba) vzdálí třeba jen do vedlejšího pokoje. Pláč může nastat i v okamžiku, kdy chce miminko pochovat někdo jiný. Nic si z toho nedělejte, je to normální a úzkost odezní.
Tip: Od samého začátku, kdy začnete děťátko nechávat hlídat někým jiným, ať už babičkou nebo kamarádkou, neodcházejte tajně. Obzvlášť z úst babiček často slýcháme, abychom rychle ,,utekly”, než si toho dítě všimne. Tato taktika však není vůbec vhodná, protože tím v miminku povzbuzujete obavu o to, že kdykoli můžete bez varování zmizet.
- Růstový spurt – prvním růstovým spurtem miminko projde již okolo třetího týdne života, dalším okolo třetího a šestého měsíce. Každé děťátko je jedinečné a má svůj rytmus. Co čekat, pokud vás zastihne? Samozřejmě časté noční buzení, časté kojení ve dne i v noci, podráždění u kojení a miminko může doslova přes noc vyrůst ze své velikosti. Nebojte, jedná se o pár dnů, které překonáte.
Důležité body, které byste měly dodržovat:
- Spánková rutina – buďte v ní konzistentní
- Vytvořte příjemné prostředí
- Přiměřená stimulace vzhledem k věku
- Pravidelnost denního světla
- Kojení na žádost
- Sledujte signály únavy
Pokud dlouhodobě přetrvávají problémy se spánkem, děťátko je stále viditelně nespokojené a plačtivé, nebojte se poradit s vaším pediatrem. Vždy je lepší konzultace než zanedbání, nestyďte se říct o pomoc.
Závěrem
Každé miminko je originál – co funguje na jedno, nemusí na druhé. Stejně tak jako to, že co nefunguje dnes, může pomoci za týden.
Zkoušejte a vždy vytrvejte pár dní, efekt změny se může projevit až po nějaké době. Chce to čas a uvidíte, že brzy najdete klíč zrovna k tomu vašemu miminku. Projděte si i naše další články a pokud nenajdete odpověď na to, co hledáte, zkuste některý z našich e-booků nebo audioknih, které si můžete pustit na procházce s kočárkem.