Usínání novorozenců i starších kojenců při kojení je zcela přirozené, často žádoucí, protože miminko se občas jinak uspat nedá. Naučit ho potom usínat jiným způsobem, může být pro maminky jistou výzvou. Není však čeho se obávat, tohle vše je součástí přirozeného vývoje. V tomto článku se společně podíváme na některé způsoby, které vám mohou pomoci v této důležité fázi.
Kojení před spaním je pro mnohé děti v prvních měsících života velice důležité. A není se čemu divit. Vždyť první, co na tomto světě poznají, je maminka, a ta uspokojuje jeho potřeby týkající se nejen hladu. Kontakt s maminkou je pro něj uklidňujícím prostředkem v tomto novém, velkém světě, o kterém si ještě neutvořilo svůj ,,názor“.
Miminko neví, co se s ním děje, proč je najednou z toho příjemného, teplého prostředí venku. Nějakou dobu tedy potrvá, než si uvědomí, že již není s maminkou spojeno fyzicky a že ho to nijak neohrožuje. Proto vyžaduje častý kontakt a blízkost, ideálně tělo na tělo. To je také důvod, proč ho kojení a blízkost s maminkou často uspí. Na tom není nic špatného.
Je naprosto běžné, že novorozené děti usínají při kojení, a to klidně několikrát během jednoho kojení. První dny jsou pro ně hodně náročné a nezvládají dlouho bdít. Jak ale zajistit, aby miminko dostatečně pilo, a vám se tak spustilo mléko?
Pokud miminko usne příliš brzy, aniž by stačilo vypít alespoň nějaké mléko (v prvních dnech mlezivo), jemně ho probuďte. Zkuste třeba jen lehce změnit polohu nebo vyměnit prsy, vše pomalými pohyby.
Udržujte kojení aktivní a snažte se, aby miminko bylo při kojení co nejvíce bdělé. Mluvte na něj, pomáhejte mu se správným přisáním. Pomůže vám to nejen zajistit dostatečný příjem mléka, ale také vyřešit to, že miminko usíná při kojení.
Zde je pár faktů, které vám pomohou pochopit vztah mezi kojením a spánkem:
Usínání při kojení je naprosto přirozeným způsobem, jak miminku pomoci usnout. Ještě aby ne, po jeho nejoblíbenějším jídle, v náruči maminky, v bezpečí, kdo by neusnul? Časem může být tento způsob uspávání pro některé maminky ale poněkud omezující. Pokud chcete své miminko uspávat jinak než kojením, máme pro vás pár rad.
K tomu, abyste miminko odnaučily usínat při kojení, je potřeba především velká dávka trpělivosti a důslednost. Když už se tak z jakéhokoli důvodu rozhodnete, je potřeba vytrvat. Stejně jako u každé změny, musíte svému miminku dát čas.
Postupně zavádět rutinu můžete již od narození nebo počkejte po šestinedělí. Není potřeba na nic tlačit od prvního dne, ale zase dlouho neotálejte. Své vlastní rituály si začněte tvořit přirozeně.
Pro některé maminky je dudlík tabu. Bojí se, že miminko potom bude odmítat prs, což není pravidlem. Velice často totiž kojené děti naopak odmítají nejen dudlík, ale i lahvičku s mlékem. Dudlík může pomoci miminku usnout, zejména pokud je zvyklé na uspávání kojením.
Vhodnou metodou a pomocí může být váš partner, který po nakojení převezme závěrečné uspávání do své režie. Samozřejmě stačí po omezenou dobu, než si miminko zvykne na usínání jinak než u prsu. Vytvoří si s ním také svou část rutiny – může ho chovat, hladit v postýlce nebo cokoli je mu příjemné.
Také muchláček je vhodnou součástí večerní rutiny, kdy miminku pomáhá usnout. Z hlediska bezpečnosti se doporučuje nechávat miminku v postýlce usínáčka bez dozoru až od jednoho roku věku, dříve mu ho však můžete představit ve vaší přítomnosti. Jednoduše usínáčka po usnutí miminku z postýlky vyndáte.
Snažte se miminku dopřávat dostatek kontaktu a blízkosti během dne. Mazlete se, hrajte si a snažte se najít čas, kdy se miminku věnujete na 100 %, třeba jen půl hodiny – neodbíhejte a nedělejte při tom nic jiného.
Usínání při kojení je naprosto přirozeným jevem u novorozenců a kojenců. Nejen kvůli výživě, ale i utváření emočního pouta s maminkou. Avšak jak dítě roste, můžete ho chtít naučit usínat také jinými způsoby. Tento proces vyžaduje hodně trpělivosti, konzistence a často i kreativity.
Každé miminko je jedinečné, a proto může vyžadovat jiný přístup. Zatímco jedno přijme nové uspávací rutiny snadno, jiné může potřebovat více času a úsilí. Připravte se tedy na to, že přechod od usínání při kojení k jiným metodám může být postupný. Kdykoliv si nebudete jisté, zda postupujete správně, nebojte se obrátit na odborníka, rodinu nebo důvěryhodné zdroje.
Ať už zvolíte jakoukoliv cestu, snažte se plnit potřeby lásky, bezpečí a pohodlí miminka. Uspokojení všech potřeb je klíčem ke zdravému vývoji dítěte a vytváření silného vztahu mezi rodičem a dítětem.