Využijte 15% slevový kód: 15MIMI na ebooky a audioknihy

Jak vypadá spánek dětí mezi 6 měsíci a 4 roky?

spánek 6 mesicu az 4 roky

Pojďme se na to společně podívat, ale nebojte, toto dlouhé rozpětí si rozdělíme na tři úseky. A to konkrétně na:

  • spánek miminek ve věku 6-18 měsíců
  • spánek batolat ve věku 18měsíců až 2 roky
  • spánek dětí ve věku 2-4 roky

Spánek miminek od 6 měsíců do 18 měsíců

Že je spánek zásadním faktorem pro zdravý vývoj a pohodu miminek, už jsme si vysvětlili v předchozích článcích.

Ve věku mezi 6 měsíci a jedním rokem navíc dochází k významným změnám ve spánkových vzorech a potřebách. V tomto období se děťátko motoricky hodně vyvíjí a nabývá nových dovedností, což má také vliv na spánek.

Porozuměním těmto změnám můžeme miminku dopřát dostatečnou podporu a pomoc k lepšímu spánku a tvorbě zdravých návyků.

Pokud se vaše děťátko od 6 měsíců hodně budí v noci, čtěte dál.

Zaměříme se na vhodné prostředí, spánkovou hygienu, typické vzory a podporu zdravého spánku miminek.

Spánkové návyky

Spánkové návyky se stávají více pravidelné a předvídatelné. Pokud spánek pravidelně sledujete, už jistě dokážete odhadnout, co a kdy si s miminkem můžete dovolit podniknout, a věřte, že to bude ještě lepší.

Miminka ve věku od 6 měsíců nejčastěji spí celkově 14-15h denně, přičemž během dne jsou to zpravidla 2-3 spánky. Jejich délka se může lišit, ale většinou se ustálí a např. první dopolední šlofík může být jen 30 min, což je tomto věku nejčastěji jeden spánkový cyklus. Okolo oběda následuje další, zpravidla delší spánek, a odpoledne zase jen kratší šlofík.

Dbejte na to, aby mezi posledním denním spánkem a večerkou nebyla příliš krátká doba. Miminko, které není dostatečně unavené, se může budit velmi brzy po večerce nebo má problém vůbec usnout. Naopak přetažené děťátko může mít s usínáním velký problém, protože je přestimulované a moc unavené.

Spánková hygiena

Spánková hygiena je už v tomto věku velmi důležitá a jedním z podstatných faktorů je její délka.

Spadá sem správné prostředí ke spánku, tedy klidná a tmavá místnost. Ideální jsou zatemňovací závěsy, obzvlášť v letních měsících, kdy je dlouho světlo, a naopak ráno vás sluneční paprsky budí příliš brzy. Může vám to pomoci k prodloužení budíčku.

Velmi důležitá je také teplota v místnosti. Příliš přetopené prostředí není dobré pro zdravý spánek nejen miminek v tomto věku, ale ani nás dospělých. Naopak příliš chladné prostředí může zase mít vliv na to, že se miminko často budí.

Ideální je teplota mezi 18-20 stupni, proto je dobré před spaním pokoj dobře vyvětrat.

Co je tedy důležité?

  • Dodržujte pravidelný spánkový režim, rutina a harmonogram, které miminku pomohou vytvořit pravidelný rytmus spánku a času, kdy je aktivní. Podpora aktivně prožitého dne je také velice důležitá.
  • Podporujte děťátko v samostatném usínání, zkoušejte ho pokládat do postýlky, když ještě úplně nespí, ale určitě ho nenechávejte samotné.
  • Pozorujte signály, kterými dává najevo únavu, jako je tření očí, zívání, červené obočí, ovlivněná motorika.
  • Nezapomínejte také na bezpečné prostředí, tedy pevný povrch bez zbytečných polštářů, hraček a přikrývek, které zvyšují riziko dušení.
  • Často dojde ke snížení počtu denních spánků, což není špatné, jen to může trvat a nějakou dobu nebudete vědět, zda bude děťátko spát daný den jen dvakrát nebo třikrát. Usadí se to nejčastěji během jednoho měsíce.

Počet denních spánků

V tomto období se také často mění počet denních spánků, kdy mezi 6 a 12 měsícem přechází miminko postupně ze 3 na 1 spánek.

Na jeden denní odpočinek děťátko přejde nejčastěji okolo 1 roku až 18 měsíců. Jsou větší spáči, kteří si i v 18 měsících rádi dopřejí spánky 2, ale jsou i děťátka, kterým už v roce stačí pouze jeden.

Jak už víte, při přechodu na méně spánků, je skvělým pomocníkem tzv. šlofík.

Ten můžete využít v době, kdy je do večerky daleko a víte, že už by miminko nevydrželo, ale zároveň pokud by si prošlo celým spánkovým cyklem, večerka se posune. Doporučujeme tedy využít šlofík, který může trvat 15-20min. Musíte si odsledovat, co je zrovna pro vaše malé nejvhodnější.

Spánek batolat ve věku 18měsíců až 2 roky

Okolo 18 měsíců můžete často zaznamenat vzdor při denním uspávání, kdy děťátko začne spánek odmítat, ale večer se už snadno přetáhne. Dokonce se může stát, že vydrží bez spánku nebo jen s velmi krátkým odpočinkem, ale v noci potom vidíte, že mu spánek chybí. Často se budí nespokojené, uplakané, zkrátka přetažené.

Víme přeci, že pozdější večerka a větší únava se nerovná lepšímu spánku, právě naopak.

I pár dní bez spánku ale může proběhnou hladce a poté se ke spánku miminko zase vrátí.

Opět je to hodně individuální.

Náš typ je kočárek, protože většina dětí houpavé jízdě neodolá a usne.

V období nejčastěji do 2 let se toho děje ve spánku dětí mnoho, jak jste si mohli přečíst.

Spánek dětí ve věku 2-4 roky

Po dovršení 2 let věku už batole denní spánek často vynechá, avšak s nástupem do jesliček nebo do školky, se spánek většinou vrátí.

Ve většině zařízení pro hlídání dětí se dodržuje popolední klid a velmi často tam děťátko spinká lépe než doma.

Přeci jen ve školce má zase úplně nové vjemy, které ho unaví, zážitky, ostatní děti, nové prostředí, tety/paní učitelky. A to jednoho unaví.

Každopádně není potřeba na spánek tlačit.

Nově nastolený režim ze školky většinou vydrží až do nástupu do školy. K výraznějším změnám již nedochází, spánek se může střídat, někdy si děťátko rádo pospí, jindy vůbec a další den mu stačí jen klidová aktivita.

Přečíst pohádku, malovat si nebo si jen společně vleže povídat. Ke všemu je potřeba přistupovat s nadhledem a klidem, nic netrvá věčně a většinou jde jen o období.


Mohlo by vás zajímat.

Zjistit více
vy'hodný balíček o detském spánku 6m-4roky

O nás

Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme Vám naše příručky o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Pamatujte, nejste v tom sami, jsme v tom s Vámi!
Veronika & Gabriela

Sledujte nás na sociální sítích

Ebooky a produkty pro spokojený spánek miminek

o detskem spanku - 3-5měsíců balíčekProzkoumat eshop

Další články

Laktační poradkyně: kdy a proč ji vyhledat?

Zobrazit více

Jak přestat kojit: tipy, jak odstavit dítě bez stresu

Zobrazit více

Zánět mléčné žlázy při kojení: Jak ho zvládnout?

Zobrazit více
1 2 3 18

Přidejte se k 50 000+ maminkám, které nás sledují na Instagramu

Prozkoumejte náš Instagram
Jsme maminky dohromady 4 dětí. Nabízíme vám naše e-booky a audioknihy o spánku dle věku miminka, telefonické konzultace a poradenství. Jsme v tom s vámi!
cross