Spánkem miminek se nezabýváme pouze profesně. Jsme především mámy jako vy, které si prošly ne jedním nočním bděním. Přinášíme vám proto praktické rady, jak překonat problémy s usínáním miminka, které mohou rodiče novorozenců a kojenců často potkávat. V tomto článku vám pomůžeme pochopit, proč vaše miminko nechce usnout, a nabídneme vám možné způsoby, jak se s tímto problémem vypořádat.
Problémy s usínáním u miminek mohou mít různé příčiny. Od přílišné stimulace, která vedla k přetažení, přes nepohodlí nebo třeba potřebu blízkosti. Je důležité pozorovat, co vaše miminko potřebuje, a rozpoznat signály, které vám dává.
Rutina před spaním hraje klíčovou roli v uspávání kojenců, ale rozhodně není na škodu s ní začít již v novorozeneckém období. Pravidelný večerní rituál, jakým může být koupání, jemná masáž nebo čtení pohádky, pomůže vašemu miminku se uklidnit a připravit na spánek.
Důležité je také vytvořit vhodné prostředí pro spánek. Jaké to je? Klidné, tmavé, s příjemnou teplotou a tichem nebo jemným zvukem bílého šumu.
Pokud i přes veškerou vaši snahu miminko nemůže usnout, je důležité zůstat klidné a trpělivé. Někdy může pomoci změna prostředí nebo jen to, že si miminko zkrátka necháte u sebe, dokud se neuklidní.
Už i děťátka v útlém věku někdy potřebují vypustit emoce ven. Tedy za předpokladu, že jste již vyloučily možnou zdravotní příčinu častého nebo neutuchajícího pláče.
Je to vůbec možné? Ačkoliv to může znít jako magie, existují techniky, které mohou pomoci uspat miminko rychleji, avšak pouze v novorozeneckém věku. Jednou z populárních metod je houpání nebo kolébání, které imituje pohyb, na jaký bylo děťátko zvyklé v děloze.
Tichá, klidná hudba nebo šumění (výborným pomocníkem je bílý šum) může napodobit pohodlí dělohy, a usnadnit tak miminku zklidnění a rychlejší přechod ke spánku.
Kontaktní uspávání může pomoci při usínání miminka, které pro svůj klid potřebuje pocit bezpečí, jaký mu navodí pouze přítomnost pečující osoby. Jde o způsob, kdy miminko nejen držíte v náručí, ale můžete vedle něj ležet, dokud neusne.
V případě této metody je ovšem velmi pravděpodobné, že se vám spící děťátko nepodaří přenést do postýlky. Dbejte proto zvýšené bezpečnosti, pokud budete chtít miminko po usnutí nechat samotné.
Uspávání miminka může být pro mnoho z nás výzvou, kterou ale s určitou dávkou trpělivosti, pochopení a osvědčenými tipy můžete zvládnout bez stresu.
Nezapomeňte, že každé miminko je jedinečné a co funguje na jedno, nemusí fungovat na druhé. Hlavní je klidně a trpělivě reagovat na aktuální potřeby děťátka a nezapomínat při tom na sebe a své potřeby.