Poruchy spánku u malých dětí a batolat jsou běžným jevem, který často působí rodičům starosti. Kvalitní spánek je zásadní pro zdravý vývoj děťátka, jeho emocionální pohodu a celkovou kvalitu vývoje a života. V tomto článku si projdeme nejčastější příčiny problémů se spaním u miminek, specifické problémy související se spánkem a nabídneme několik tipů, jak můžete spánek svého miminka zlepšit.
Příčiny nespavosti u dětí
- Nevyvinuté spánkové cykly: U novorozenců a kojenců se spánkové cykly teprve vyvíjí, což může vést k častějšímu probouzení během noci. Taková nespavost novorozence tedy nemusí znamenat poruchy spánku.
- Změny ve vývoji: Během prvních let života děti prochází rychlým vývojem, který může narušit jejich spánek, například během skoků ve vývoji (růstových spurtů) nebo v období růstu zoubků. Zoubky jsou velmi častou příčinou nespavosti kojence, protože obvykle zlobí hlavně v noci.
- Úzkost a stres: Děti, stejně jako dospělí, mohou být citlivé vůči úzkosti nebo stresu, které si často přebírají od rodičů. V těchto případech se můžete potýkat s nespavým miminkem, které má nejen problém s usnutím, ale celkově špatným spánkem. Pohoda maminky je tedy jedním z nejdůležitějších faktorů celého mateřství.
- Rutina: Nedostatečná důslednost a pravidelnost v rituálech, které předchází spánku, mohou miminku ztížit usínání, obzvlášť pokud je během dne hodně stimulováno různými vjemy.
Nespavost miminka a porucha spánku u dětí
Nespavost batolat mohou způsobovat tzv. noční děsy, které se objevují zpravidla ve druhé polovině noci. Děťátko může křičet a být velmi rozrušené, vystrašené, ale ve skutečnosti nebýt plně probuzené. V takových případech je nejdůležitější zachovat klid, miminko se nesnažit násilně probudit, ale uklidnit jej tichým hlasem.
Jak miminku pomoci k lepšímu spánku
- Rutina: Pravidelná večerní rutina, jakou bývá koupání, čtení, bílý šum atd., pomůže miminku ke zklidnění a ukáže mu, že je čas jít spinkat.
- Prostředí ke spánku: Ujistěte se, že pokoj, ve kterém děťátko spí, je tichý, temný a má příjemnou teplotu. Můžete vyzkoušet bílý šum, který miminku navodí uklidňující pocit.
- Snížení stimulace: Před spaním se vyhněte vjemům, které by mohly miminko příliš rozrušit. Například elektronické zařízení by nemělo sledovat alespoň hodinu před spaním. Dětský mozek se potřebuje přirozeně připravit na spánek, zvolte raději společnou hru, mazlení nebo jinou činnost. Obrazovky navíc nejsou doporučovány pro děti mladší 2 let.
- Pravidelný režim: Snažte se udržet konzistentní časy, kdy miminko chodí spát i kdy vstává, a to i o víkendu.
Zvládání problémů se spánkem u dětí, obzvlášť těch nejmenších, vyžaduje trpělivost a experimentování s různými metodami. Jakmile však zvolíte jednu metodu, držte se jí a hned ji zase neměňte. S pochopením příčin neklidného spánku a trpělivostí můžete dosáhnout zlepšení. Pokud přeci jen máte obavy o spánek vašeho děťátka, určitě se poraďte s pediatrem. Může vám poskytnout odbornou pomoc nebo vás přímo odkázat na specialistu.